Aktualności
Weryfikacja granic działki – istotna rola geodety
page-title image

Weryfikacja granic działki jest niezbędna dla realizacji wszelkich inwestycji na jej terenie. Dlatego dziś chcielibyśmy opowiedzieć więcej o tym procesie oraz o tym, jaką rolę w jego przebiegu ma geodeta. Czy geodezyjne określenie granic działki jest obowiązkowe przy zakupie nieruchomości? Kiedy konieczne jest odtworzenie granicy działki i kto może się o nie ubiegać? We współpracy, z jakim organem państwowym ustalamy granice działki? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w niniejszym artykule. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo – dlatego bez zbędnego przedłużania, zapraszamy do lektury!

Czy weryfikacja granic działki jest obowiązkowa?

Nie, weryfikacja granic działki nie jest obowiązkowa. Do zakupu danej nieruchomości wystarczą nam jedynie zapewnienia sprzedawcy oraz dokumentacja terenu. Nikt jednak nie lubi kupować przysłowiowego „kota w worku”, dlatego zawsze lepiej jest zweryfikować granice kupowanej działki. Jeżeli na terenie działki planujemy zrealizować jakąkolwiek inwestycję – w szczególności budowlaną to w skrajnych przypadkach może okazać się, że część nowo powstającego obiektu została wzniesiona na cudzym terenie. Dlatego weryfikacja granic działki może nie jest obowiązkiem, ale jednak koniecznością, dzięki której będziemy spać spokojnie.

Gdzie sprawdzić granice działki?

We właściwym dla danej działki Powiatowym (lub miejskim) Urzędzie Geodezji i Kartografii. Po zgłoszeniu przez Geodetę chęci ustalenia granic działki i uiszczeniu opłaty, urząd ten wyda dokumenty, które stanowią punkt wyjściowy do weryfikacji granic:

- protokoły i szkice graniczne,

- dokumenty pomiarowe – zarysy z pomiaru granic,

- dokumenty opisowe działki,

- szkice i pomiary granic działki powstałych w wyniku podziału, scalenia lub wymiany gruntów.

Kto może zweryfikować granice działki?

Granice działki może zweryfikować geodeta posiadający niezbędne uprawnienia i narzędzia. Nasza firma oferuje usługi geodezyjne w Kaliszu i okolicy – zajmujemy się między innymi weryfikacją granic działek. Usługę świadczymy na bazie wieloletniego doświadczenia i przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu pomiarowego – zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane weryfikacją granic działki.

Sprawdzanie granic działek – przebieg procedury
Sprawdzanie, lub inaczej – weryfikacja granic działki może zostać rozpoczęta kiedy uzyskamy wymienioną dokumentację. Teraz kolejnym krokiem jest udanie się na działkę z geodetą i wykonanie pomiarów działki. W następnej kolejności pomiary te zostają skonfrontowane z dokumentacją urzędową. O całej procedurze powinni być powiadomieni właściciele sąsiednich działek, a z jej przebiegu sporządzona dokumentacja, która może stanowić podstawę w ewentualnych sporach sądowych.