Geodeta to popularny zawód, a większość z nas spotkała się z jego przedstawicielami przynajmniej kilka razy. Nie zawsze jednak w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, na czym rzeczywiście polega ta profesja. Oto zbiór najważniejszych informacji!
Czym zajmuje się geodeta?
Osoby zatrudnione na tym stanowisku realizują bardziej różnorodne zadania, niż mogłoby się wydawać. Czym zajmuje się geodeta? Przede wszystkim pracą w terenie, ściśle związaną z inżynierią oraz budownictwem. Polega ona na wykonywaniu pomiarów gruntów oraz parceli, które są przeznaczone pod budowę nieruchomości prywatnych, przemysłowych, a także obiektów użytku publicznego. Bardzo często przeprowadza pomiary adaptacyjne terenów rolnych umożliwiające przekształcenie ich w obszary, na których zostaną wzniesione nieruchomości. W jego zakresie obowiązków znajduje się opisywanie rzeźby terenu, ewidencjonowanie działek i wyznaczanie ich granic. Co ciekawe, geodeci uczestniczą w tworzeniu systemów nawigacyjnych oraz na bieżąco śledzą plany zagospodarowania przestrzennego w kraju. W ich gestii leży też scalanie i wymiana gruntów oraz sporządzanie map.
Wiele możliwości, które posiada geodeta. Czym się zajmuje w poszczególnych firmach?
Miejmy na uwadze to, że konkretne zadania przydzielone temu specjaliście są uzależnione od miejsca, w którym go zatrudniono. Ci związani z branżą nieruchomości mogą dokonywać opisu stanu prawnego mieszkań i domów oraz ich wyceny. Sporo firm budowlanych potrzebuje fachowca, którym jest geodeta. Czym się zajmuje w takich przedsiębiorstwach? Głównie sporządzaniem dokumentacji na podstawie zebranych przez siebie danych. Stanowi ona dla robotników komplet informacji mówiących im o tym, co i gdzie mogą zrobić, aby bez utrudnień zrealizować zamierzone cele. Geodeci zajmujący stanowiska w urzędach odgrywają kluczową rolę podczas procesu sprzedaży lokali gminnych i przygotowania ich do przetargów.
Praca geodety – obsługa specjalistycznych urządzeń i nie tylko
Praca geodety w dużej mierze sprowadza się do obsługi specjalistycznych sprzętów. Zaliczają się do nich: drogomierz wykorzystywany do mierzenia odległości, niwelator, dzięki któremu możliwe jest określenie różnic wysokości i odbiornik GPS. Oprócz tego w jego niezbędniku znajdują się dalmierz i teodolit. Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Świadczone przez naszą firmę usługi geodezyjne w Kaliszu spełnią Twoje oczekiwania!